English Начало Контакти

Новини

Становище на БАПИОТ относно Регламентацията на работното време и СИРВ

Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ), представляваща един силно зависим от сезонността на поръчките производствен сектор, потвърждава своята подкрепа за гъвкав модел на отчитане на работното време. Предвид типичната за бранша сезонност на произвежданите облекла,  динамично променяща се конюнктура и невъзможността за дългосрочно планиране, гъвкавостта е от ключово значение за конкурентноспособността на фирмите.

Считаме, че регламентацията  на работното време към настоящия момент е вече достатъчна, дори прекалена и тя създава достатъчно спънки пред българските работодатели да отговарят адекватно на нуждите на пазара, съответно да се съревновават успешно с конкурентните на България държави. Например, задължението за изготвяне на  поименни графици за 6 месеца напред представлява изключително тежко бюрократично бреме за предприятията, особено за тези с по-голям персонал, каквито са много на брой в сектора на производство на облекла. На фона на постоянната промяна и непридвидимост в клиентските поръчки на практика е невъзможно едно предприятие от бранша да фиксира своя план за такъв период в един поименен график. А именно тези поименни графици стават често причина за установяване на нарушение от страна на Инспекцията по труда. На практика фирмите стават нарушители поради това, че се опитват да генерират повече заетост и да удовлетворяват клиентите си.

Намираме за некоректни и преднамерени твърденията, че правилата за отчитане при Сумирано изчисляване на работното време (СИРВ) умишлено не се спазват и че предприятията от сектора злоупотребяват с извънреден труд. Напротив, фирмите редовно търпят санкции поради обективната си невъзможност, предвид гореописаните специфики на бранша, да отговорят на излишните изисквания по отношение на поименните графици за СИРВ. Дейността на Инспекцията по труда трябва да се съсредоточи върху реалните проявления на сивата икономика, а не върху дребните бюрократични детайли, които само спъват дейността на работещите „на светло“предприятия.

По отношение на референтния период за отчитане, чл. 19 от Директива 2003/88/ЕО допуска изключение от ограничението за 4 месеца, съответно неговото удължаване до 12 месеца при наличие на споразумение между партньорите.

На мнение сме, че нашето законодателство е  базирано на изискванията на директивата и не е в противоречие с нея и още, че съществуващата законодателна база , както и нейното практическо прилагане е хармонизирано с  нормите на Еропейската комисия.

Можем да отбележим още , че практическото прилагане у нас е поставено на твърде сериозен контрол и писмена отчетност , контролирана от Инспекциите по труда, които гарантират спазването на правата на трудещите се.*

*Официалното становище на БАПИОТ бе изпратено до ОСТС „ Лека промишленост” и МИЕ през месец септември 2014г.